Torfowisko, nazwa przyszła po stworzeniu kodu do pierwszego BC. Można powiedzieć, że nazwa idealnie przedstawia projekt.

Celem Torfowiska było rozwiązanie zadań domowych z DNA na podstawie przykładowej domeny. Każdy w swoim życiu jakiś sklep odwiedził więc może coś na ten temat powiedzieć, żeby było ciekawiej postanowiłem, że sklep sprzedaje torf.  Samemu takie zadania trudno się rozwiązuje, więc postanowiłem poprosić kolegów o wsparcie i tak powstała grupa składająca się z trzech osób.

Naszą grupę tworzą:

Wspólnie wykonujemy kolejne zadania, związane z event stormingiem, z kursu DNA.

Poniższa opowieść posłużyła jako wstęp do Event Stromingu, który jest techniką ułatwiająca zrozumienie i zobrazowanie procesów zachodzących w systemie.

Kto został byznesem?

Ja!

Na slacku (z DNA) napisałem zgrabną historię opisującą perypetie polskiego „Janusza” byznesu, który zlecił wykonanie systemu do swojej działalności (a Janusz nazywa się “Piękny” Grzegorz).

Nasz „Piękny Grzegorz” swoją romantyczną historią ujął serca trzech śmiałków (przedstawionych powyżej).

Przedstawię ją tu pokrótce, niech będzie przestrogą dla innych:

Za siedmioma lasami, za siedmioma górami żył sobie Grzegorz z kolegami.  Z ziemi skarby wydobywali i powoli biznes rozwijali. Lata mijały, biznes nie rośnie!

Grzegorz rzecze:

-Czas na rozwój większy nadszedł!

Nagrodę wyznaczyli i trzech śmiałków zatrudnili, co by im system nowy stworzyli.

 

Krótka historia:

Do tej pory sprzedaż odbywała się telefonicznie lub u nas, w siedzibie firmy, gdzie mamy maszynę do workowania. Jak wiecie jesteśmy największym dystrybutorem torfu na polski rynek. Postanowiliśmy rozwinąć skrzydła i podpisaliśmy umowę z kilkoma sprzedawcami (składami) rozsianymi po całej Polsce, którzy będą sprzedawać nasz produkt.

W naszej ofercie znajduje się tylko i wyłącznie torf, ale różnej jakości. W sumie mamy 10 gatunków (czyli naszych produktów). Sprzedajemy je w workach po 25 kg, workach 500 kg i na palecie 250 kg. Ze względów logistycznych nasz kurier może przewieźć tylko pięć palet i taki też mamy limit zakupów jeżeli ktoś nie odbiera osobiście.

Mamy limity sprzedażowe na dzień, wszystko zależy ile nam się uda torfu wykopać i zapakować do worków, ale nie zawsze się tego limitu trzymamy bo jeżeli w trakcie zamówienia zabraknie towaru, a kilka osób jest w trakcie realizacji to dopuszczamy sprzedaż towaru którego nie ma, byle nie za dużo.

Oprócz tego codziennie rano nasi pracownicy meldują ile mamy na składzie towaru, z tym, że oni podają czasami więcej niż jest faktycznie,  bo wiedzą, że jesteśmy w stanie szybko wyprodukować towar, zresztą to dobrze wygląda.

Czy wspominałem, że jesteśmy uzależnieni od naszego strategicznego inwestora z zagranicy?  Jest taki i on oprócz tego, że jest, narzuca pewne warunki tzn. jeżeli my zapisujemy w naszym dotychczasowym systemie nowego klienta, to musimy wysłać dane tegoż klienta do systemu inwestora. W nowym systemie również musi być to uwzględnione. Oprócz wysyłania danych do zewnętrznego systemu, my oczekujemy pewnej informacji zwrotnej (od inwestora), bez niej nie możemy nic sprzedać danemu klientowi.

Do tej pory klient mógł zamówić tylko jeden rodzaj torfu na raz. Chcielibyśmy to zmienić i wprowadzić koszyk i możliwość zakupu więcej niż jednego produktu.

 

Uczucie z jakim „Piękny Grzegorz” opowiadał swoją historię wywołało w słuchających go poczucie obywatelskiego obowiązku nakazującego,  udzielenie bezwzględnej pomocy biedakowi w potrzebie.
I tak zaczyna się historia zadań z DNA….

Aktualizacja 24.01.2020

Na Event Storming w sumie przeznaczyliśmy około 15 godzin (według moich wyliczeń). Zadanie składało się z:

  1. ES Big Picture,
  2. Wyznaczenie sub-domen,
  3. ES Process Level wyznaczenie Bounded Contextów,
  4. ES Design Level
  5.  Jeden z BC rozwinęliśmy i na podstawie tego powstał kod.

Kod w pierwszej wersji wspólny, a w drugiej (tej która leży na githubie) przepisałem i ubogaciłem. Projekt się nie zakończył (został wstrzymany), pozostało jeszcze kilka kontekstów do „rozpisania”.

Tu pojawia się propozycja z mojej strony, jeżeli ktoś jest chętny do poćwiczenia ES i napisania kodu to zapraszam do kontaktu najlepiej przez mejla (marcin.juranek2@gmail.com) lub przez slacka z DNA.
.

Linki:

Kategorie: DNA-Zadania